top of page

Diaľkové trasy Islandu: Okolo jazera Langisjór

Island každým rokom navštevuje viac a viac ľudí, no stále sa tu nájdu miesta, o ktorých počul len málokto. Jedným z týchto miest je jazero Langisjór. Jazero je 20 km dlhé a 2 km široké. Obklopujú ho hory, ktoré vznikli erupciami pod povrchom ľadovca. Tieto typy hôr sú pre Island jedinečné a ich strmé svahy dodávajú krajine neuveriteľný charakter.

Jazero je vzhľadom k svojej polohe uprostred ostrova, hneď pod najväčším islandským ľadovcom, známe svojím bláznivým počasím. Navyše, aby ste sa sem dostali, musíte prejsť cez niekoľko náročných riek.


Hoci na mape parku je turistický chodník okolo jazera vyznačený hrubou čiarou, v skutočnosti ide väčšinou o cross-country prechod (cez dosť náročný terén), bez akéhokoľvek chodníka.Základné info

Začiatok/koniec: Jazero Langisjór (parkovisko), príp. chata Sveinstindur

Vzdialenosť: 56,6 km

Prevýšenie: 1826 m

Počet dní: 2 - 4

Najvyšší bod: 1089 m n. m. vrchol Sveinstindur


Mapa

Trasu, ktorú vidíte nižšie, sme sami zaznamenali pomocou GPS. Chodník sa nám niekoľkokrát stratil, no to tu nie je nič výnimočné. Myslite však na to, že v niektorých miestach možno nájdete jednoduchšiu cestu. Pri zostupe z Breiðbakur sme sa rozhodli radšej improvizovať, keďže na mape vyznačená trasa sa nám zdala príliš strmá.Charakteristika trasy

Toto je trasa len pre zdatných turistov zvládajúcich navigáciu v teréne aj pobyt v divočine v náročných podmienkach. Značený chodník nájdete len v prvej časti, pri výstupe na vrchol Sveinstindur. V prípade silného vetra alebo celkovo zlého počasia je možné (a odporúčané) vrchol Sveinstindur vynechať.


Potom ste odkázaní sami na seba a vaše navigačné schopnosti. „Prekrásne hory“, ako znie preklad názvu hôr na južnom brehu jazera, sú miestami exponované. Keďže trasa je neznačená, niektoré chodníky končia slepo v miestach, kadiaľ ísť nechcete. Dávajte si pozor a používajte hlavne zdravý rozum. V tejto časti je len jeden brod rieky, a to takmer na konci jazera. Keďže rieka vyteká priamo z neho, jej hladina by nemala výraznejšie stúpať ani pri vytrvalejšom daždi.


Severná časť prechodu je úplne odlišná. V peknom počasí môžete využiť prechod široko otvoreným hrebeňom až na vrchol Breiðbakur. Odtiaľ môžete zbehnúť späť k jazeru alebo pokračovať cestou. V zlom počasí existujú dve možnosti - cesta alebo prechod okolo brehu jazera. Druhú sme síce neskúšali, ale mala by byť priechodná a krajšia ako cesta vedúca pustou krajinou.


Kedy vyraziť?

Vysočina Islandu je dostupná približne od 15. júna do 15. septembra. Vzhľadom k polohe sa sneh v okolí jazera Langisjór topí veľmi pomaly, preto si na prechod nevyberajte hraničné termíny na začiatku sezóny.


Nocovanie, jedlo a voda

Na trase sa nachádza len chata Sveinstindur. Je voľne prístupná a dá sa platiť aj priamo na chate do boxu. Cez niektoré víkendy je obsadená zájazdmi a rezervácia vopred môže byť jediné, čo domácich prinúti vás nechať prespať vo vnútri. Ďalej ste odkázaní len sami na seba a na váš stan.


Južná časť prechodu je z hľadiska vody bezproblémová. Po ceste je pár potokov a voda sa dá nabrať aj priamo v jazere. Prvá polovica severného brehu je úplne bez vody, a ak budete z vrcholu Breiðbakur pokračovať cestou, tak bez vody budete úplne.

Na trase nie je možnosť dokúpenia zásob.Doprava

Doprava je najväčším problémom a čiastočne dôvodom, prečo táto trasa nie je tak obľúbená. Nejazdia sem žiadne pravidelné ani sezónne linky. Na parkovisko pri jazere Langisjór sa však dostanete terénnym autom, no počítajte s nejakými riečnymi brodmi. Autom sa dá dopraviť aj k chate Sveinstindur. Vzhľadom na nutnosť brodenia väčších riek aj menšieho jazera cestu odporúčam len skúsenejším šoférom. Terénny automobil je nutnosťou.


Alternatívy/Predĺženia

Ak sa vám podarí prepraviť k jazeru bez auta, môžete od neho pokračovať krásnym chodníkom a po pár dňoch sa napojiť na Laugavegur trail pri chate Hvanngil. Túto trasu popisujem v samostatnom blogu. Odtiaľ môžete pokračovať buď do Landmannalaugar alebo Þórsmörk či ešte ďalej.


Záver

Je náročné sa sem dostať a ešte náročnejšie chytiť to správne počasie. Ak sa to podarí, krajina, ktorou budete prechádzať vás uchváti. Ak máte dostatok skúseností a prelezené viaceré islandské trasy, toto môže byť tá správna nasledujúca výzva.
Comments


blog

bottom of page