top of page

Diaľkové trasy Islandu: Víknaslóðir

Víknaslóðir trail, teda „Trail opustených zátok“, je sieť chodníkov naprieč Východnými fjordami. Je to oblasť známa najlepším počasím z celého ostrova. Je tu dlhodobo najmenej zrážok, aj priemerne najvyššie teploty. To tu v minulosti pritiahlo množstvo farmárov, ktorí sídlili takmer v každej zátoke pozdĺž trasy. Odišli kvôli tomu, čo nás tu ťahá - izolovanosť a ťažká dostupnosť celej oblasti. Dnes po nich zostali len cesty a chodníčky, z ktorých si môžete vyskladať krásny niekoľkodňový trek.Základné info

Keďže v celej oblasti je mnoho možností berte túto tabuľku aj našu mapu len orientačne. Takto sme si náš Víknaslóðir vyskladali my:

Začiatok/koniec: Seyðisfjörður - cesta 94 do Bakkagerði

Vzdialenosť: 83,4 km

Prevýšenie: 3615 m (takmer identické z oboch smerov)

Počet dní: 4 - 6

Najvyšší bod: 642 m n. m.


MapaMapu celej oblasti, podľa ktorej si môžete trail naplánovať sami nájdete TU


Charakteristika trasy

Trasy naprieč fjordami sú výrazne hornaté a tak čakajte ostré stúpania a klesania, aké nie sú pre zvyšok Islandu typické. Atypicky je taktiež sýto zelená farba všade vôkol, ani stopy po láve a či púštnom teréne. Krajina pripomína skôr Nórsko než zvyšok Islandu. Je už na vás, či to považujete za výhodu alebo nie.


Trasy, ktoré boli na oficiálnej mape označené ako značené, boli väčšinou udržiavané. Len v niektorých miestach sa značenie strácalo v kamenistom teréne a GPS súradnice v tom momente padli vhod. Na druhej strane neznačené trasy, ktoré sme okúsili, väčšinou fyzicky neexistovali. Ak si niektorú z nich vyberiete, počítajte s tým, že prechádzajú výrazne exponovaným terénom.


Kedy vyraziť?

Najlepšie podmienky pre turistiku sú v tejto oblasti približne od polovice júna do polovice septembra. Na rozdiel od vnútrozemia sa je možné do týchto častí dopraviť aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Vtedy podmienky závisia najmä od množstva snehu. O snehovej pokrývke a stave chodníkov sa môžete informovať napríklad na infolinke stránke safetravel.is.Nocovanie, jedlo a voda

Na trase alebo blízko nej nájdete niekoľko chát - Loðmundarfjarðarskáli, Húsavíkurskáli, Breiðuvíkurskáli. O ich dostupnosti bez rezervácie si nie som istý, preto ak v nich chcete prespať, informujte sa napríklad v centre pre návštevníkov v meste Seyðisfjörður, kde by mohli vedieť viac. V zátoke Brunavík je k dispozícii stará núdzová chatka, ktorá v prípade zlých podmienok určite poslúži.


Zásoby nakúpite najlacnejšie v meste Egilsstadir. Nakúpiť sa dá v Seyðisfjörður aj v malom obchode v Bakkagerði. V tomto mestečku je možné aj prípadné ubytovanie.

S vodou na trase nie je problém.


Doprava

Do miest Seyðisfjörður aj Bakkagerði v sezóne z mesta Egilsstadir odchdáza jeden autobus denne. Ak sa opýtate, vodiči sú ochotní vás vyhodiť kdekoľvek po trase. Ak skončíte ako my na parkovisku za mestom Bakkagerði, ideálne je dostovapovať späť do mesta alebo priamo do Egilsstaditru.Alternatívy/Predĺženia

Pri našom prechode sme sa snažili vybrať čo najlogickejšiu líniu zloženú z ľahkých aj náročnejších trás. Možností je však v okolí celej trasy mnoho a je len na vás, akou cestou sa vyberiete.


Záver

Informačné centrá pasujú túto oblasť na turistický raj Islandu a nie sú ďaleko od pravdy. V porovnaní s ostatkom ostrova tu panuje relatívne dobré počasie a sú tu krásne horské chodníčky, z ktorých si vyberie každý. Na druhej strane jej chýba typický islandský (alebo mimozemský) nádych, na ktorý sme si zvykli vo vnútrozemí. Napriek tomu je tu možné nájsť hneď niekoľko miest, ktoré vám vyrazia dych. Okrem samotných zátok bol pre nás najväčším zážitkom údolie Stórurð plné veľkých balvanov pod prírodným skalným amfiteátrom.Comments


blog

bottom of page