top of page

Diaľkové trasy Islandu - rozcestník a užitočné informácie

Aktualizováno: 6. 4. 2022

V predchádzajúcich blogoch som vám predstavil 10 diaľkových trás Islandu, ktoré sa oplatí prejsť. Niektoré sú etablované a veľmi obľúbené, na iných stretnete iných turistov len so šťastím. Jednotlivé trasy nájdete podrobne opísané na nasledujúcich stránkach:
Ďalšie diaľkové trasy Islandu

Samozrejme sme pri našom niekoľkomesačnom pobyte nestihli vyčerpať všetky možnosti, ktoré Island ponúka. Kvôli nevhodným podmienkam sme sa napríklad nemohli pozrieť na polostrov Hornstadir, ktorý je asi tou najdivokejšou časťou ostrova. Je možné na ňom podniknúť niekoľko okruhov, ktoré určite budú stáť za to. Typický je však aj pre na miestne pomery zlé počasie.

Pre tých, ktorým nestačia trasy od 40-130 kilometrov tu sú aj väčšie projekty, a to prechody celého ostrova. Najobľúbenejším je prechod zo severu na juh, dlhším a menej používaným je prechod z východu na západ. Tieto prechody dobre spracoval na svojich stránkach (v anglickom a poľskom jazyku) Lukasz Supergan.


Prechod okolo celého ostrova, aký sme podnikli my, je pomerne netradičným projektom. Je v ňom potenciál, no chcelo by ešte niekoľko pokusov, aby sa táto trasa vyšperkovala k dokonalosti. Ak máte záujem, rád vám poskytnem link na naše GPS súradnice, na ktorých môžete svoje dobrodružstvo postaviť.Navigácia na Islande

Z Európy sme síce zvyknutí na online mapy napr. od mapy.cz či z aplikácií ako Locus a ďalších. Ak však chcete preskúmať menej využívané chodníčky, na Islande budete odkázaní na lokálne papierové mapy. Väčšinou nie sú príliš detailné, niektoré trasy v nich sú staré a nevyužívané, no niekedy v nich narazíte na skutočné poklady. Často pomôžu aj aplikácie ako Wikiloc či Alltrails, kde sú niektoré z nich k dispozícii aj vo forme .gpx súborov.


Značenie menej využívaných trailov je často nedostatočné alebo neexistujúce, preto určite odporúčam mať so sebou minimálne telefón s offline turistickými mapami a nahranou trasou či ešte lepšie dedikovanú turistickú navigáciu. V často náročnom počasí je vždy lepšou voľbou navigácia, ktorá toho vydrží omnoho viac a je dobre použiteľná za každých podmienok.


Oblečenie

Nikdy nepodceňujte Islandské počasie. Kavlitná nepremokavá vrstva a teplé oblečenie by tu mali byť súčasťou batohu pri každej túre. Ak sa na trase spoliehate na niektoré z chát, skontrolujte si dopredu či sú otvorené alebo je v nich nutná rezervácia. Chaty typicky nemajú pre turistov bez rezervácie žiadnu spoločnú či núdzovú miestnosť na zohriatie, a tak ste odkázaní len na teplo, ktoré si vytvoríte v stane.


Môžete sa inšpirovať aj našou výbavou, ktorú som vám podrobne spísal na aplikácii Lighterpack.Jedlo a voda

V mestách si najlacnejšie nakúpite v supermarketoch Bónus a Nettó. Nákup v malých obchodoch alebo večierkach vás môže vyjsť aj na dvojnásobok ceny. Vo vnútrozemí nakúpite s vysokohorskou prirážkou len na turisticky vyťažených miestach a v chatách len na trase Laugavegur. Sortiment je však veľmi obmedzený.


Reštaurácie sú síce drahé, dobrý hamburger však zoženiete na každej benzínke. Na ostrove panuje aj silná kultúra okolo hotdogov (tu nazývaných pylsur). Náš obľúbený bol ten „so všetkým“ alebo špeciálne hotdogy, ktoré sa miesto od miesta líšili.


Našim tipom na jedlo priamo na trek sú miestne sušené ryby. Sú výživné a veľmi ľahké. Avšak predtým než nakúpite celý balík, radšej ochutnajte. Nám síce chutili veľmi, nebolo to však pravidlom pre všetkých. Ak je vonku chladnejšie a nejdete na príliš dlho, určite si k rybe pribaľte aj kocku masla, ktorá plátok sušeného mäsa premení na delikatesu.


Napriek tomu, že na ostrove prší veľa a často, sú miesta, na ktorých nenájdete žiadnu vodu. Okrem púští sa jedná hlavne o rozsiahle lávové polia, kde voda najčastejšie tečie pod povrchom. Pred každou viac dennou túrou si zistite aké zdroje vody máte na trase. Nikdy sa nespoliehajte ani na vodu z ľadovcových riek. Môže spôsobiť zažívacie problémy a pri jej filtrovaní takmer s istotou upcháte akýkoľvek filter.Doprava na ostrove

Takmer všetky mestá Islandu sú dobre dostupné autobusom. Existuje však niekoľko výnimiek. Veľkým problém pre nás bolo sa dostať do mesta Ísafjörður na Západných fjordoch. Viacerými spojmi je táto trasa uskutočniteľná len na vrchole sezóny a mimo nej ste odkázaní len na vnútroštátny let alebo terénne auto.


Miesta vo vnútrozemí a v horách sú dostupné autobusmi súkromných spoločností, medzi najobľúbenejšie patria Reykjavik Excursions a Trex. V prípade, že ste na dlhšom prechode, dá sa pomocou týchto spoločností odoslať aj balík s jedlom na niektorú z chát.


Relatívne jednoduché je stopovanie pozdĺž celého ostrova a jeho turistických destinácií. A sú to hlavne turisti, ktorí nám zastavovali takmer okamžite po vystrčení palca k ceste. A to aj v čase pandémie. Pri niektorých z mnou opísaných trás je to dokonca najlepší možný spôsob, ako sa dostať z pomerne ťažko dostupných miest.


Dôležité linky

Plánujete sa vydať na expedíciu alebo dlhšiu túru na Islande? Horská služba Islandu ponúka možnosť konzultácie vašej trasy. Je o ňu možné požiadať priamo na stránke safetravel.is, kde nájdete aj dôležité informácie o počasí, priechodnosti ciest a výstrahy. Odporúčam využiť skôr infolinku. Spravujú ju dobrovoľníci, ktorí síce nemajú vždy informácie z prvej ruky, no vždy vedia poradiť, kam je potreba volať pre viac informácií.

Ak si svojou trasou nie ste istý a prebieha v niektorom z národných parkov, skúste zavolať na príslušné návštevnícke centrum. Rangeri majú väčšinou o svojich oblastiach veľmi dobrý prehľad a poznajú aj trasy a miesta, kde väčšina turistov nezavíta.


Aktuálne podmienky na cestách, informácie z lokálnych meteostaníc a web kamery je možné sledovať na stránkach road.is.Dúfam, že vám tento seriál blogov pomôže pri plánovaní nezabudnuteľnej dovolenky. Ak máte akékoľvek otázky alebo máte pocit, že som zabudol na čokoľvek dôležité, neváhajte mi napísať na matus.lasan@gmail.com alebo správu na mojich sociálnych sieťach. Prajem vám veľa šťastia pri trekovaní a len tie najlepšie podmienky.

Comments


blog

bottom of page